Dub 28, 2012
admin

Kdo to vlastně je Anonymous?

Článek byl sepsán při příležitosti útoků Anonymous na webové prezentace českých politických stran.

O Anonymous je v poslední době slyšet poměrně často. Bylo to hlavně kvůli nesouhlasu se smlouvou ACTA, která se snaží bojovat s internetovým pirátstvím nebo kvůli uniknutým informacím o členech ODS.

Kdo ale vlastně tedy Anonymous jsou a o co jim jde? Anonymous je volná skupina lidí, kteří projevují své názory a protestují pomocí kybernetických útoků. Název Anonymous pochází z internetových fór, kde přispívající, kteří nejsou zaregistrováni dostávají přezdívku Anonymous. Někdy se tomuto sdružení přezdívá zkráceně také jako Anon.

Anonymous ke svým útokům nejčastěji využívají techniku DDoS útoku, která spočívá v tom, že je v jeden okamžik na daný server zasláno ohromné množství dotazů, které není schopen server zvládnout a zhroutí se. Dále často využívají webových stránek různých známých institucí k propagaci svého programu a svého názoru. K tomu si vybírají právě ty instituce, proti kterým bojují. Anonymous se do obecného povědomí začali dostávat až okolo roku 2010, kdy do masmédii pronikaly zprávy spojené s akcemi WikiLeaks a Sony.

Na Anonymous jsou zajímavé ale také znaky a symboly které používá. Například vlajka, jež má ve svém středu tělo v obleku, ale kterému chybí hlava a místo ní je otazník. Tato vlajka má symbolizovat vedoucí organizaci, ale zároveň anonymitu, kterou Anonymous propagují.

Velice známá, ne-li známnější je maska, kterou Anonymous používají, ta má zase inspiraci v komiksovém příběhu s názvem „V jako Vendeta“. „V“, anarchista pohybující se v budoucím Spojeném Království, se pokouší se svrhnout totalitní vládu. I to má lecco společné s filosofií Anonymous. Obličej, který ale maska připomíná patří Guyi Fawkesovi, anglickému vojákovi římskokatolického vyznání , který žil převážně ve druhé polovině 16. století a je známý tím, že se pokusil provést atentát na protestatského krále Jakuba I. Stuarta a členy parlamentu ve Westminsterském paláci v roce 1605. Byl ale vyzrazen a nakonec popraven. Od té doby se ve Velké Británii slaví 5. listopad jako Guy Fawkes Night.

Je ale snad jasné o co všem Anonymous jde. Tito lidé využívají toho co umí, aby vyjádřili svůj názor a pokusili se změnit věci, které jim vadí a které nepovažují za správné. Tato skupina ukázala, že jejich moc a vliv je poměrně značný a tak je možné, že si své názory do budoucna budou opravdu schopni prosadit.

Komentáře:

komentáře

Comments are closed.

Odkazy

Pokud jste si oblíbily sms půjčky, věřte že nová sms půjčka je lepší než kdy předtím. Vyzkoušejte to na webu nové SMS půjčky.

Pro relaxaci v pohodlí domova je nedocenitelná masážní podložka, nyní bez poštovného.