Říj 11, 2010
admin

Vuvuzela, ať je vás slyšet

Vuvuzela? Asi jste o ní již mnohé slyšeli. Zřejmě to bylo v souvislosti s šampionátem v Jihoafrické republice, ale možná ještě nevíte, že vuvuzela je hlavně tradiční jihoafrický lidový hudební nástroj, který dříve sloužil ke svolávání občanů stejného kmene, aby si mohli povědět něco společně. Je zvláštní, že o vuvuzele je tedy slyšet až teď, když se v africe používá už spoustu let. Původní nástroj byl zřejmě dřevěný, ale dnes se k účelu fandění běžně užívá k výrobě vuvuzel plast. Někdo zvuk vuvzel přirovnává k troubení jihoafrických slonů, jiný zase ke zvuku velkého roje vos. Je to díky hlubokému monotónnímu zvuku, které vuvuzely při vydechování vzduchu do jejich ústí vydávají.

Vuvuzela však není tak populární, jak by se mohlo zdát. Pro některé se dokonce stala noční můrou! Pro pobavení se na zápase, pokud na tribuně nesedíte pravidelně může být tento způsob fandění zajímavý, ale častější návštěvníci stadionu jako hráči, kteší nejsou z Jihoafrické republiky, diváci, fanoušci i treneři musí mít dotěrného zvuku vuvuzel už plné zuby a není divu. Při ústí této ďábelské trubky lze naměřit hlasitost až 130 decibelů, což je pořádný rachot.

Jak na jedné straně vuvuzely u některých fanoušků způsobují radost, jiné dost trápí. Hráčům vadí, že se kvůli vuvuzelám nemůžou na hřišti domlouvat, neslyší verdikty a upozornění sudího a nedokáží se plně soustředit na zápas. Stěžují si i některé televizní společnosti. Fifa se zabývala otázkou, zda by něměla být vuvuzela zcela vyloučena ze stadionů a hřišť, nakonec se však usnesla, že vuvuzely zakazovat nebude a nechá volbu na vedení jednotlivých soutěží. Vuvuzelu tedy můžete tedy ještě leckde slyšet, avšak v anglické Premier League a německé Bundeslize je tento fandící nástroj již zakázaný.

Vuvuzela způsobila na jihoafrickém šampionátu značný rozruch a tak o ní již leckdo slyšel. Vuvuzela se stala v Jižní Africe naprosto novým způsobem fandění a mexické vlny tam nebyli takřka k vidění. Diváci na vuvuzely troubili ostošest. Nezáleželo jim, jestli hra začíná, končí, jestli se na hřišti odehrává šťastný okamžik či smutný. Vuvuzela sloužila k vyjádření všech emocí.

Pokud byste si chtěli vyzkoušet, jaký zvuk metr dlouhá plastová trubka vydává, máte tu možnost. Plastové vuvuzely se prodávají i u nás a tak máte možnost si jejich zvuk vyzkoušet na vlastní kůži.

Komentáře:

komentáře

Comments are closed.

Odkazy

Pokud jste si oblíbily sms půjčky, věřte že nová sms půjčka je lepší než kdy předtím. Vyzkoušejte to na webu nové SMS půjčky.

Pro relaxaci v pohodlí domova je nedocenitelná masážní podložka, nyní bez poštovného.