Říj 24, 2012
admin

Nejvýhodnější nové penzijní připojištění po roce 2013 – KB nebo Allianz?

Penzijní reforma se blíží, nervozita roste. Penzijní fondy začínají tlačit na pilu a reklamní kampaně se rozjíždí na plné obrátky. Pokud se chystáte se také rozhodnout, jaké penzijní připojištění po roce 2013 zvolit, potom čtěte náseldující řádky.

Jelikož se s penzijní reformou mění poměrně razantním způsobem podmínky pro fungování penzijního připojištění, je dobré si přečíst alespoň základní informace a pokud vás toto téma zajímá více do hloubky, je dobré si projít veškeré detaily včetně srovnání penzijních připojištění. Při srovnání hospodaření jednotlivých fondů pak už snadno zjistíte, jak si fondy vedly a jaký je tedy váš favorit. Velmi oblíbenými fondy jsou fondy od Komerční banky (KB) a v minulosti se za nejvýhodnější považovalo penzijní připojištění od firmy Allianz. Každopádně spoustu informací naleznete na http://reformapenzijni.cz/.

Když se podíváme na hospodaření fondů KB v minulosti, pak zjistíme, že v letech 1994-1997 byl schpen mít průměrné zhodnocení okolo 9% ročně, což je opravdu velmi vysoký výnos, na to, že musel tento fond zaručit nezáporné zhodnocení peněz jeho klientů. Mírně agresivnější investiční strategie zhodnocování a obchodování na finančních trzích by s takovým zhodnocením měla dnes problémy, a to se v případě takové strategie může lehce stát, že o část svých peněz příjdete. Takže 9% je opravdu úctyhodný výkon ekonomů penzijního fondu KB. Klienti KB tak měli určitě v těchto letech jedno z nevýhodnějších penzijních připojištění.

Dále je z grafu ale možné vyčíst, že později, zejména mezi lety 2008-2009 se fondu dařilo méně a spadnul tak pod úroveň 0,5% v průměru v těchto letech meziročního zhodnocení, což je žalostně málo.

Průměrné zhodnocení peněz v penzijním připojištění KB je 4,636%.

Zhodnocení v penzijních fondech KB od roku 1995

Graf zhodnocení peněz v penzijních fondech Allianz od roku 1997

Na grafu vývoje zhodnocení peněz v penzijním připojištění Allianz je vidět, že zde je zhodnocení v posledních asi 9-10 letech opravdu stabilní a průměrně se pohybuje asi nad hranicí 3%, což je při opatrné investiční strategii poměrně pěkné číslo.  Opět je na grafu vidět, že dřívější roky byly úspěšnější, ale to je způsobeno poměrně pozitivně naladěnou ekonomii trhu celkově.

Pokud se podíváme na průměr za posledních 15let hospodaření pro penzijní připojištění Allianz, zjistíme, že objem vašich peněz se zvedne průměrně o 4,185%.

Pokud věříte na dlouhodobé průměry a čísla z minulých let, potom vychází ze statistky výhodněji penzijní připojištění KB. Je ale potřeba povšimnout si jednotlivých  skoků v grafu zhodnocení KB. Naproti tomu penzijní fond Allianz nabízí v poslední době poměrně stabilní výkon.

Jaká cesta je pro koho v dané chvíli nejvýhodnější je potřeba posoudit individuálně. Pro někoho je lepší spolehnout se na „jistotu“, někdo dá přednost číslům dlouhodobého průměru která hovoří jasně pro Komerční banku. Pokud má dlouhodobě KB takovýto průměr nemusí vás na jednu stranu znervózňovat skoky v jejich hospodaření. Je vidět, že na dlouhé trati KB vítězí. Nějvýhodnější penzijní připojištění tak může být pro někoho to od KB, pro jiného od Allianz.

Poměrně dobé je si také uvědomit, jak to bude vypadat při novém penzijním připojištění. Jednou z novinek nového penzijního připojištění od roku 2013 je totiž to, že penzijní společnosti nebudou mít za povinnost slíbit svým klientům nezáporné zhodnocení jejich peněz. Pokud se vám tedy líbí podmínky starého penzijního připojištění, měli byste si ho zřídit do 30.11.2012. To je totiž poslední datum, kdy je možné si penzijní připojištění za starých podmínek sjednat.

Nové penzijní připojištění má ale také své výhody. Pro ty, kteří se nebojí jít do agresivnější investiční strategie nabídne nový systém nové možnosti. Budete si moci svou investiční strategii vybrat. Na výběr budou tři investiční strategie. Konzervativní, vyrovnaná a agresivní. Stačí si jen vybrat.

Pro úplnost uvádíme ještě údaje o výše zmíněných institucích.

Web http://www.pfkb.cz/
E-mail pf-kb@pf-kb.cz
Infolinka +420 800 111 055
Sídlo Lucemburská 1170/7, 130 11 Praha 3
Web http://www.allianz.cz
E-mail klient@allianz.cz
Infolinka +420 800 170 000
Sídlo Ke Štvanici 656, 186 00 Praha 8

Komentáře:

komentáře

Comments are closed.

Odkazy

Pokud jste si oblíbily sms půjčky, věřte že nová sms půjčka je lepší než kdy předtím. Vyzkoušejte to na webu nové SMS půjčky.

Pro relaxaci v pohodlí domova je nedocenitelná masážní podložka, nyní bez poštovného.