Dub 12, 2012
admin

Linux v zajímavostech a perličkách

Linux je operační systém s open-source kódem, což znamná, že nahlédnout a upravit zdrojový kód systému může kdokoliv. Linux je vpodstatě alternativou k systémům Windows nebo Mac OSX. Linux ale zkušenějšímu počtačovému uživateli netřeba představovat.

Iniciátorem a ústřední postavou systému Linux je finský programátor švédského původu Linus Torvalds. Ano, správně, odvozením od jeho křestního jména vznikl i název systému. Vývoj tohoto systému začal okolo roku 1990 a právě díky jeho klíčové vlastnosti open-source, se stal populárním a jeho vývoj neustále pokrčuje. V současnosti má jádro Linuxu okolo 15 milionů řádků, z nichž kód napsaný Torvaldsem činí pouze asi 2%. Neustále je ale Linus Torvalds uznáván jako největší autorita ve věci Linux.

Zajímavé ale je, že prý v roce 2000 dostal Linus Torvalds nabídku na spolupráci při vývoji „konkurečního“ operačního systému Mac, který vyvíjí firma Apple. Tuto nabídku dostal Torvalds prý přímo od Stevea Jobse a šlo o pozici šefa vývoje unixového jádra. Torvalds ale tuto nabídku odmítl, jelikož by se musel vzdát vývoje svého systému Linux a také proto, že nebyl úplným nadšencem pro jádro, které systém Appleu využívá. Když se však Linus Torvalds na přelomu tisíciletí rozhodl jinak, mohli jsme ho možná vídat na všech předváděcích akcích nových produktů Apple.

Jak již bylo zmíněno výše, na tvorbě systému Linux se může podílet každý a taky že do toho jde spousta organizací. Největší měrou ale přispívá neorganizovaná skupina anonymních přispivatelů většinou z řad studentů univerzit nebo počítačových nadšenců. Sám Linus Torvalds se v posledním vyhodnocování nevešel ani do první třicítky. Má na starost spíše správu organizace Linux Foundation.

To, co je ale zajímavé je, že na sedmnáctém místě v pořadí nejaktivnějších přispivatelů se umístil Microsoft, který vyvíjí majoritní operační systém Windows. Využívá tak výhod open-source kódu a za poslední rok Microsoft přispěl asi 1%. Možná se stala při vývoji systému Microsoft Windows nějaká chyba, že je potřeba přispívat k vývoji konkurenčního operačního systému. Na prvních deseti příčkách přispivatelů do kódu Linuxu figurují taková jména jako Red Hat, Intel, Novell, IBM, Nokia, Samsung nebo Google.

 

Komentáře:

komentáře

Comments are closed.

Odkazy

Pokud jste si oblíbily sms půjčky, věřte že nová sms půjčka je lepší než kdy předtím. Vyzkoušejte to na webu nové SMS půjčky.

Pro relaxaci v pohodlí domova je nedocenitelná masážní podložka, nyní bez poštovného.