Dub 20, 2012
admin

Můžou za dopravní nehody kočky?

Vědci v poslední době došli k zajímavému zjištění, údajně totiž domací mazlíček, kterého máte rádi doma může způsobovat vyšší číslo způsobených dopravních nehod. V této oblasti pátrá tým Jaroslava Flegra a podle výsledku jeho studií prý prvok Toxoplasma gondii může způsobovat snížení pozornosti, pomalejší reakce a dokonce prý může napomáhat vzniku schizofrenie.

Jak do toho ale zapadají kočky? Toxoplasma gondii totiž k proběhnutí své asexuální fáze potřebuje pouze teplokrevného živočich, tudíž je možným hostitelem i člověk. Onemocnění zvané toxoplazmóza probíhá jako delší chřipka, ovšem po skončení této nemoci zůstává v těle hostitele nejčastěji do konce života v podobě cyst v nerové a svalové tkáni. To nebylo nic hrozného, pokud by se nezjistilo, že při nakažením touto nemocí se zvyšuje riziko dopravní nehody kvůli snížené pozornosti a pomalejším reakcím. Mechanismus, jakým to Toxoplasma způsobuje není dosud přesně znám, ovšem ví se, proč to Toxoplasma způsobuje. Tento prvok nepozná, v těle jakého mezihostitele se nachází a tak začne působit tak, jako působí u přirozené kořisti koček – myší. Jelikož se chce Toxoplasma přemístit z těla mezihostitele do těle konečného hostitele – kočky – působí na myš tak, aby byla pro kočku lehkou kořistí, zpomaluje ji a zmírňuje mechanismy, které má myš připravené k záchraně před kočkou.

Pokud si ale myslíte, že toto onemocnění je vzácné, jste na omylu. Podle průzkumů má v těle Toxoplasmu asi třetina Čechů, ve Francii a Německu přibližně 80% lidí. Celosvětový průměr činí prý něco okolo 50%.

Závěry výzkumu také ale uvádějí, že Toxoplasma gondii nezpůsobuje jen problémy při řízení dopravních prostředků, může mít také dopad na vznik schizofrenie. Jelikož Toxoplasma gondii zvyšuje hladinu dopaminu, může zvláště u citlivých osob vyvolat schizofrenii. Prvním z objevů okolo toxoplasmosy bylo dokonce to, že potomci matek nakažených toxoplasmosou mají vyšší šanci na to, že budou schizofrenní.

Předejít této chorobě lze důkladným mytím rukou po práci na zahradě, kvalitní tepelnou úpravou masa a pochopitelně zbavení se kočky jako domácího mazlíčka.

Komentáře:

komentáře

Comments are closed.

Odkazy

Pokud jste si oblíbily sms půjčky, věřte že nová sms půjčka je lepší než kdy předtím. Vyzkoušejte to na webu nové SMS půjčky.

Pro relaxaci v pohodlí domova je nedocenitelná masážní podložka, nyní bez poštovného.